NIEDOBÓR KADR

Posted on Posted in infoblog
W Polsce nastąpiło zjawisko długo już zapowiadane – Problem niedoboru KADR.
Zjawisko to dotyczy wszystkich stanowisk w firmach. Coraz więcej firm z którymi współpracujemy zgłasza nam problemy kadrowe.

Często rozwiązaniem problemu staje się zatrudnianie obcokrajowców – najczęściej obywateli Ukrainy. Jest to jednak rozwiązanie krótkotrwałe, gdyż są to pracownicy, którzy szukają czasowego zatrudnienia.
Sytuację pogorszył dodatkowo program 500 + i niektórym kobietom „nie opłaca się” pracować. Jest to jednak działanie krótkowzroczne, bo co stanie się w momencie, gdy program 500 + przestanie funkcjonować?
Jedynym dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest obserwowanie rynku pracy, ciągła rekrutacja oraz stworzenie dobrych warunków pracy tak, aby ludzie czuli się związani z firmą w której pracują.
Popularnym zjawiskiem stają się działania CSR  (Corporate Social Responsibility) –Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Działania CSR polegają na dobrowolnym uwzględnianiu interesów społecznych, inwestycji w  ochronę środowiska oraz zwiększenie inwestycji w zasoby ludzkie.  Firmy działające w oparciu o CSR zwiększają swoją wiarygodność na rynku pracodawca-pracownik czy też firma-kontrahent.
Podobne działania podejmowane są za pomocą EMPLOYER BRANDING’U. Firma stawia sobie za cel zbudowanie swojego wizerunku jako „pracodawcy z wyboru”, oferującego swoim pracownikom atrakcyjne środowisko pracy, jasną ścieżkę kariery, przyjazną atmosferą w pracy itp. Doskonałym przykładem Employer Branding’u jest firma Marco Sp. z o. o. z Gliwic www.labels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.