Tanie pożyczki dla MŚP. Plan Junckera. Skorzystało już 3300 firm

Posted on Posted in infoblog
Polskie firmy z sektora MŚP  mogą liczyć na wsparcie z UE w ramach tzw. Planu Junckera. Dysponentem środków jest Europejski Fundusz Inwestycyjny zasilony środkami z Komisji Europejskiej i EBI (Europejskiego Banku Inwestycyjnego).
W Polsce w ramach wsparcia EFIS skierowanego do MŚP i spółek średniej kapitalizacji całkowita wartość preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców wynosi 2,1 mld zł. Według wstępnych danych na koniec III kw. 2016 r. z kwoty tej wykorzystanych zostało 467,3 mln zł w ramach ponad 3,2 tys. umów z ostatecznymi odbiorcami.
Główne zasady Planu Junckera to:
  • Uzyskana pomoc jest zwrotna czyli w formie kredytu,
  • Przedsięwzięcie musi być rentowne,
  • Nie ma puli przeznaczonej dla poszczególnych Państw, co w praktyce oznacza, że projekty polskie muszą konkurować z projektami z innych państw UE.
Pomoc udzielana jest w formie kredytu, leasingu, pożyczki i dystrybuowana przez Narodowych Pośredników Finansowych: BGK, Idea Bank oraz Raiffeisen-Leasing Polska oraz 10 subpośredników: Alior Bank, Pekao, PKO BP, BGŻ BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank, ING, mBank i Spółdzielcza Grupa Bankowa.
Program jest dla wszystkich, niezależnie od profilu działalności.
Kredyt udzielany przedsiębiorcom pozostaje na warunkach komercyjnych, ale jest gwarantowany przez BGK. Maksymalna kwota kredytu to 600 tysięcy. Okres kredytowania  to 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego.
Więcej informacji znajdziecie Państwo klikając na poniższy link

Więcej o Planie Junckera